Baner zamek nocą
Dzieci podczas zajęć plastycznych

Dni rodzinne w Muzeum Zagłębia

Uczestnicy ostatniego spotkania w ramach „Dni rodzinnych w Muzeum Zagłębia” rozpoczęli zajęcia od poznania tradycji i kultury żydowskiej. Obejrzeli judaika na wystawie historycznej w zamku po czym zwiedzili wraz z przewodnikiem dom modlitwy Mizrachi.

Na ścianach mogli podziwiać obok widoków Ziemi Świętej i symboli 12 plemion Izraela również cykl znaków zodiaku. W judaizmie istnieje zakaz przedstawiania postaci ludzkiej, toteż zamiast znanych nam symboli bliźniąt, panny czy wodnika na ścianach namalowano dwa gołębie, różę i studnię. Na koniec spotkania, w czasie warsztatów w Pałacu Mieroszewskich, dzieci rysowały swoje znaki zodiaku, stosując się do zasad, które obowiązują wyznawców judaizmu. Najgorzej miał strzelec – ponieważ tego znaku brakuje w domu modlitwy. Z pomocą jednak przyszły zdjęcia przedstawiające kusze ze zbiorów zamkowych. To właśnie kusza lub łuk były symbolem strzelca.

W części poświęconej paleolitycznemu malarstwu jaskiniowemu nasi goście obejrzeli prezentację multimedialną, traktującą o specyfice badań archeologicznych nad tą odległą epoką. Odkrycia poczynione głównie w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, które ukazały światu malowidła na ścianach francuskich i hiszpańskich jaskiń, przybliżyły współczesnym ten zaginiony świat myśliwych z okresu mroźnego plejstocenu. Patrząc na kolorowe wizerunki wymarłych dawno zwierząt, uczestnicy zapoznali się z procesem ich powstawania i technikami stosowanymi przez twórców z epoki kamienia malujących "ziemią". Podczas warsztatów mieli okazję sami popróbować trudnej sztuki szkicowania węglem i rozprowadzania farb palcami po nierównej powierzchni wapiennych płytek.

W czasie zajęć plastycznych, które zorganizowano w pałacu swoje wrażania z pobytu w muzeum mogli opisać na „pocztówce" zawierającej pozdrowienia z Będzina. Pocztówka mogła być zaadresowana do babci, kolegi czy koleżanki. Na rewersie karty pocztowej znalazły się oczywiście najpiękniejsze zabytki Będzina – zamek, Pałac Mieroszewskich, kościół św. Trójcy ozdobione kolorowymi rysunkami dzieci, wyklejankami.

Druga część zajęć odbyła się w rodowej siedzibie Mieroszewskich i była poświęcona dziejom tej wyjątkowej rodziny. Uczestnicy dowiedzieli się, czym zajmuje się genealogia oraz jak Mieroszewscy zapisali się w legendach i historii regionu. Goszczący w muzeum miłośnicy przeszłości wspólnie zrekonstruowali drzewo genealogiczne dawnych mieszkańców pałacu, którzy trochę zamyśleni, przyglądali się temu z portretów.

W czasie warsztatów plastycznych uczestnicy – dzieci wraz z opiekunami – wykonywali drzewa genealogiczne swoich rodzin. Mamy nadzieję, że wizyta w Pałacu Mieroszewskich i udział w zajęciach zainspirują młodych ludzi do dalszych poszukiwań i odkrywania tajemnic przeszłości.

Kolejne zajęcia odbędą się 23 stycznia (czwartek). Zapisy i informacje – Dział Edukacji Muzeum Zagłębia, tel. 32 267 77 07 wewn. 28.