Nagroda Top Inwestycje Komunalne 2018 dla Będzina

2018

Wraz z miastami współzałożycielskimi Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Będzin został wyróżniony za zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego.

Wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne nastąpiło podczas 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Konkurs ma na celu wskazanie najlepszych praktyk i ich prorozwojowych efektów dla gospodarki, regionów i mieszkańców w skali całego kraju.

tabliczki okolicznościowa

Przedmiotem zagłębiowskiego projektu było całkowite odnowienie 26 linii komunikacyjnych transportu publicznego poprzez zakup i wprowadzenie do eksploatacji 81 sztuk niskoemisyjnych autobusów, obsługiwanych przez PKM w Sosnowcu. Zamówienie PKM jest jednym z największych w całego kraju.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż 38 z 81 zakupionych autobusów, to autobusy z alternatywnymi układami napędowymi, w tym 35 autobusów hybrydowych oraz 3 elektryczne.

Pojazdy te  przyczyniają się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz redukcji hałasu.

Nowy tabor jest wyposażony w WiFi, wbudowane w poręcze ładowarki USB, alkoblokady (każde uruchomienie autobusu będzie się wiązać z koniecznością sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy), a także doświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wyjścia z autobusu, ledowe światła mijania i drogowe oraz monitory LCD z informacjami.