Uczestnicy projektu z opiekunami na tle kamienic

Przedsięwzięcia w Szkole Podstawowej nr 1

2019

W dniach od 6 do 12 października 2019 roku troje uczniów z klas siódmych i ósmych reprezentowało Szkołę Podstawową nr 1 im. A. Mickiewicza w Będzinie, biorąc udział w spotkaniu w ramach projektu H.E.A.R.T w programie Erasmus+ w Słowenii.

Weronika Łój, Adam Nowak oraz Jakub Przybyłek z powodzeniem wykonywali zadania projektowe już przez cały ubiegły rok szkolny i udowodnili, że są prawdziwie zaangażowani w dzieło ratowania świata, wkładając w podejmowane działania całe serce.

W słoweńskiej Litiji współpracowali z rówieśnikami z tamtejszej szkoły, a także z kolegami z Turcji, Rumunii, Portugalii i Włoch. W ramach projektu przygotowywali kompendium wiedzy ekologicznej, wspólnie poznawali tajniki roślin w ogrodzie botanicznym, budowę skał oraz zasoby mineralne w jaskiniach i w kopalniach, a także wspólnie wymieniali się pomysłami na zabawy bez sprzętów elektronicznych.

Poradzili sobie doskonale pod względem językowym, wykazali się umiejętnościami pracy w grupie międzynarodowej i wielokulturowej, nawiązali świetne relacje z rodzinami goszczącymi oraz nauczycielami zaangażowanymi w prace projektowe.

Już wkrótce ukażą się kolejne zadania w programie Erasmus+.

Koordynatorzy programu: Anna Nawrocka-Tworek i Tomasz Musiał

„Centrum Matematycznych Poszukiwań”

Uczniowie jednej z klas podczas czterech spotkań warsztatowych będą mieli okazję przekonać się, że matematyka jest wszędzie i ma zastosowanie w różnych dziedzinach życia, otwiera drzwi do wielu atrakcyjnych zawodów, jak bankier, architekt, konstruktor itp.

Projekt w całości oparty jest na eksperymencie, który pozwala zgłębić tajniki nauki przy okazji, bez zbędnego wysiłku umysłowego, bazując na ciekawości młodego człowieka.

Projekt dofinansowany jest przez Fundację mBanku i realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Talentów.

Opis alternatywny plakatu

Plakat w żóltej kolorystyce informujący o projekcie

„Cukierki” – warsztaty profilaktyczno–wychowawcze

W środę 23 października uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach profilaktyczno– wychowawczych „Cukierki”.

Program przybliżył uczniom temat zagrożeń związanych z przyjmowaniem od nieznajomych słodyczy. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, a także uczenie postawy dystansu wobec osób nieznajomych oraz współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w improwizowanym przedstawieniu, dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W sposób praktyczny mieli okazję poćwiczyć różne formy właściwych zachowań.

„Szkoła pamięta”

25 października uczniowie klasy II a w ramach akcji „Szkoła pamięta” wybrali się na pobliski Cmentarz Komunalny, aby uczcić pamięć poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy.

Dzieci zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, odwiedziły też groby osób zasłużonych dla naszego miasta.

„Moje zdrowie - mój skarb” konkurs wiedzy o zdrowiu i higienie dla klas II

29 października odbył się szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu i higienie dla drużyn z klas drugich.

Dla uczestników konkursu przygotowano zadania w formie quizów, krzyżówek czy kalamburów.

Dodatkowo drużyny miały do zaprezentowania przygotowane wcześniej piosenki, wiersze oraz plakaty na temat zdrowia.

Poziom wszystkich uczestników był bardzo wysoki. Konkurs przebiegał w atmosferze rywalizacji, ale i też wesołej zabawy.