Zdjęcie archiwalne, przemarsz wojsk przez miasto, źródło Muzeum Zagłębia w Będzinie

Odzyskanie niepodległości

2019

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku nastąpiło po 123 latach zaborów i było zwieńczeniem różnorodnych działań politycznych. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

„11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację w Compiegne, kończąc tym samym działania wojenne na europejskim froncie zachodnim. Dzień wcześniej, 10 listopada, do Warszawy wrócił zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Rządząca wówczas w Warszawie Rada Regencyjna powierzyła mu dowództwo nad wojskiem. Kilka dni później, 14 listopada, Piłsudski otrzymał całość władzy cywilnej, a Rada Regencyjna rozwiązała się. Nowo powstałe państwo nie miało granic, systemu skarbowego, nawet zarysu ustroju. 22 listopada Józef Piłsudski i Jędrzej Moraczewski – szef rządu, wydali dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej, w którym określono zakres władzy Piłsudskiego jako Tymczasowego Naczelnika Państwa. Tak oto rozpoczął się trudny i burzliwy proces kształtowania II Rzeczypospolitej, której częścią od samego początku był również Będzin oraz Zagłębie Dąbrowskie”.

Zdjęcie archiwalne, żołnierze stojący przed pałacem, źródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Zdjęcie archiwalne, przemarsz żołnierzy przez miasto, źródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Źródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie