Obowiązek pozostania w domu i ograniczenie w przemieszczaniu się!

Do 11 kwietnia włącznie, nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenia nie dotyczą:

• Dojazdu do pracy
    Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

• Wolontariatu
    Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

• Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego
    Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia, zaostrzając rygor dotyczący wychodzenia z domu! Sprawdź na czym polegają nowe zasady!

• Wymóg 2 m odległości między osobami w przestrzeni publicznej.
  • Dodatkowe wymogi w zakładach pracy: 1.5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony.
  • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
  • W weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane. Wciąż otwarte, tak jak do tej pory, będą: sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki.
  • Codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach będą mogły przebywać tylko osoby powyżej 65. roku życia.
  • Wprowadzono limity korzystania z kas: do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na mniejszą powierzchnię, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.
  • Na czas pandemii odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia.
  • Obowiązkowa kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą na kwarantannie.
  • Hotele i miejsca noclegowe zostają zamknięte! Wyjątkiem są miejsca wykorzystywane dla pacjentów objętych kwarantanną i pobyty służbowe.
  • Ograniczenie dostępu do parków, skwerów, miejsc rekreacyjnych!
  • Zamknięte zostają wszystkie gabinety fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażowe itp.
  • Nałożony zostaje obowiązek dezynfekowania przedmiotów, których dotykają klienci, np. terminale płatnicze, dystrybutory paliwa itp.
  • Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Więcej informacji na temat nowych zasad i obostrzeń:

Więcej informacji o ograniczeniu przemieszczania się: