Baner podziemia
Baner Będzin - strona główna
logo
Ilustracja przedstawiająca namalowanego anioła  oraz napis 27. Festiwal Kolęd i Pastorałek

XXVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek on-line

16
/
11
/
2020

- Na przekór trudnej sytuacji epidemicznej, na przekór brakowi nadziei śpiewajmy kolędy - bo to pieśni nadziei właśnie! Śpiewajcie, nagrywajcie i zgłaszajcie się na nasz Festiwal! Niech w tym trudnym roku będzie nas jak najwięcej!

– zachęcają organizatorzy XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.

- Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie – w przypadku solistów i duetów – lub trzy – w przypadku większych form wokalnych – kolędy lub pastorałki

– wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.

Dotychczas styczniowy finał Festiwalu, gromadzący zwycięzców eliminacji odbywał się w naszym mieście. I choć trudno będzie odebrać Będzinowi tytuł stolicy polskiej kolędy i pastorałki, tegoroczny finał planowany jest aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi.

To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z ufundowanym przez Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie – podobnie jak w poprzednich latach – dostępna dla wszystkich melomanów.

- Będzińska część przesłuchań finałowych, ze względu na remont szkoły muzycznej, odbędzie się w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, jednak najprawdopodobniej będzie zamknięta dla publiczności, którą zapraszamy przed ekrany komputerów i smartfonów

– zaznacza Jarosław Ciszek, rzecznik Festiwalu.

Zamknięty charakter i możliwość oglądania jedynie transmisji będzie miał najpewniej także Koncert Galowy, który jednak pozostanie zwieńczeniem Festiwalu i jego najbardziej reprezentacyjnym momentem. Odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00 tym razem w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Stanie się on opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe.

- W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu – pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie

– dodaje ks. Pilśniak.

Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz PKN ORLEN.

Opis alternatywny plakatu

Plakat informujący o 27. Międzynarodowym Festiwalem Kolęd i Pastorałek

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się