Baner Będzin - strona główna
logo
Ilustracja przedstawiająca napis zima stworzony przez dziewczynki w białych strojach leżące na niebieskiej tkaninie

Zimowe wydarzenia w przedszkolach

19
/
02
/
2021

Przedszkole Miejskie nr 10

29 stycznia 2021 roku dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera uroczyście świętowały Dzień Bajki - obchody dnia patrona pod tytułem, „W karnawale same bale, bajki bawią się wspaniale”.

Każda sala zapraszała dzieci do zabawy w scenerii znanych i lubianych bajek. W sali u Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków dzieci pomagały odczarować zatrute jabłko”. W gościach u Kopciuszka dzieci pomagały oddzielić groch od fasoli”. Kot w butach zaprosił dzieci na zamek, aby odszukać ukryty skarb”. W wiosce Smerfów dzieci pomagały papie wyczarować magiczny napój”. Natomiast w Krainie Lodu dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy, które pozwoliły odszukać zaginionego bałwanka Olafa”.

W radosnej i wesołej atmosferze dzieci bawiły się na Bajkowym balu”, w rytm znanych i lubianych utworów muzycznych. Na zakończenie zabawy w każdej grupie odbyła się prezentacja bajkowych strojów oraz wybór króla i krółowej balu.

Ukoronowaniem obchodów Dnia Bajki był konkurs plastyczny oraz sesja zdjęciowa.


Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 9

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 9 w Będzinie zdobywają nagrody! Julka Nowakowska zdobyła I miejsce w Wojewódzkim konkursie plastycznym na ilustrację do Spektaklu „Historia z Zapałkami”.

Przedszkolaki w tym miesiącu obchodziły Światowy Dzień Internetu, Tłusty Czwartek, Dzień Kota, Dzień Pizzy, Walentynki oraz bawiły się podczas balu karnawałowego. Odbyły się także zajęcia dotyczące emocji oraz radzenia sobie z nimi w różnych sytuacjach. Przedszkolaki nie zapominają także o swoich przyjaciołach - ptaszkach podczas zimy, które dokarmiają. Realizują także programy edukacyjne takie jak Czyściochowa Akademia” czy „Dobrze jemy”.

Przedszkole Miejskie nr 2

Przez cały miesiąc społeczność Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie gromadziła „Górę Grosza”, by uzyskaną sumę przekazać na konto Oliwii Hyli – dziewczynki wymagającej finansowego wsparcia w leczeniu terapią genową. Na ten cel udało się pozyskać kwotę: 773, 29 zł.

W dniach 4.02 - 5.02 odbyły się w naszym przedszkolu „Bale Karnawałowe”, które ze względu na panującą pandemię każda z grup zorganizowała we własnym gronie. Wszyscy podali się wspaniałej atmosferze zabawy i tanecznej muzyki wcielając się w role ulubionych bohaterów.

9 lutego wszystkie dzieci z przedszkola nr 2 wzięły udział w obchodach „Dnia Bezpiecznego Internetu”. W tym dniu przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne, które uzmysłowiły im zagrożenia płynące z internetu. Podczas zajęć wszystkie grupy poszukiwały odpowiedzi na pytanie: „W jaki sposób można spędzać wolny czas bez korzystania z multimediów?” oraz formułując „Zasady bezpiecznego używania internetu”. Działaniom towarzyszyła wystawa prac dzieci poświęcona ich ulubionym programom komputerowym, a także prezentacja multimedialna skierowana do rodziców.

14 lutego w  Przedszkolu Miejskim nr 2 w Będzinie każda z grup zorganizowała „Walentynki”. Wykorzystując przygotowaną prezentację nauczycielki przybliżyły dzieciom tradycje związane z obchodami święta. Wśród piosenek, zabaw integracyjnych, płynących życzeń miło upłynął wspólnie spędzony czas.

We wszystkich grupach realizowaliśmy założenia programu „Uczymy Dzieci Programować” doskonaląc umiejętność układania wież z kolorowych kubeczków i utrwalając zasady budowania konstrukcji z  zachowaniem zasad równowagi. Jednak największe wyzwanie stanowiło układanie obrazów wg zakodowanych informacji, bowiem z czasem sięgamy po coraz trudniejsze do rozpracowania szyfry, których rozwiązanie sprawia nam szczególną radość.

Dzieci z grupy „Wesołe Ludki” wzbogacały swoją wiedzę o „czterech żywiołach” w ramach kolejnego modułu projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem poznawaniu tekstów literackich towarzyszyło przeprowadzanie doświadczeń pozwalających zrozumieć zasady rządzące otaczającym nas światem.


Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia w Przedszkolu Miejskim nr 12 obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały dla swoich ukochanych babć i dziadków słowno – muzyczne niespodzianki oraz upominki, a na stronie internetowej Przedszkola zamieszczone zostały linki do filmiku z życzeniami i krótkim występem dzieci.

Bal karnawałowy

10 lutego w Przedszkolu Miejskim nr 12 odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy - niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, delikatne motylki i biedronki, a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, Harry Potter, policjant, kowboj... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W sali w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy.

Zbiórka dla zwierzaków

Zorganizowana została zbiórka potrzebnych rzeczy dla zwierzaków ze Schroniska w Sosnowcu. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce. W akcję zaangażowane były dzieci wraz z rodzicami. Do przedszkola zostały przyniesione dary dla zwierząt w postaci: ręczników, kocyków, zabawek, misek, podkładów higienicznych oraz rolek. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na apel i wzięło udział w akcji. 

Walentynki

15 lutego był dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 12 prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami opaskami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika. Dzień Walentynkowy z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

Dzień Kota

17 lutego w Przedszkolu Miejskim nr 12 obchodzono nietypowe święto - „Święto Kota”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, zabawy z chustą animacyjną i kotami.


W grupach „Wiewiórki” i „Pszczółki” odbyło się niecodzienne święto „Dzień Puzzli. Przedszkolaki w zespołach oraz  indywidualnie układały obrazki z części, poznawały zasady układania puzzli oraz tworzyły własne puzzlowe kompozycje. Za każde wykonane zadanie dzieci zbierały punkty, za które później otrzymały drobne niespodzianki. Wszystkim tym atrakcjom towarzyszyła wesoła atmosfera z muzyką  i zabawami tanecznymi w tle. Dzieci przekonały się, że układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne.

„Karnawałowy bal przebierańców” – to niepowtarzalne, coroczne wydarzenie dostarcza naszym przedszkolakom niezapomnianych wrażeń. Tym razem nie mogło być inaczej. Wychowankowie będzińskiej 13-ki przeżyli dzień pląsając, tańcząc i wirując na przedszkolnym parkiecie. Dzieci miały okazję sprawdzić się w konkursach zręcznościowych. Dzięki pomysłowym strojom dzieci wcieliły się w postaci z ulubionych bajek i kreskówek, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do świetnej zabawy.

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek”.

Jak Polska długa i szeroka w tym dniu wszyscy zajadają się słodkościami. Ta lubiana przez dużych i małych tradycja zagościła na dobre w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie. Jak co roku dzieci wesoło się bawiły poznając tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno – ruchowe, taneczne oraz zabawy plastyczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków oraz chruścików. Było naprawdę słodziutko! 

W  naszym przedszkolu  Święto Zakochanych świętowali młodsi i starsi (Zajączki, Pszczółki, Wiewiórki). Zanim rozpoczęły  się wesołe zabawy,  dzieci rozmawiały ze swoimi wychowawczyniami na temat Walentynek, dnia, w którym obdarowuje się ukochaną osobę drobnym upominkiem, czyli tzw. „walentynką”. Dzieci opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy i lubimy. Potem były zabawy, prezenty, walentynki,  miłe słowa…

Koty bywają różne: duże, małe, gładkie, pręgowane, rasowe i dachowce, ale wszystkie są niezwykle sympatyczne i zasługują na przyjaźń człowieka. Co roku 17 lutego obchodzą swoje święto. „Motylki”, „Jeżyki” i „Wiewiórki” uczciły Dzień Kota uczestnicząc w zabawach, konkursach i quizach o tych interesujących zwierzętach: poznawały ciekawostki, rozwiązywały zagadki, naśladowały ich zachowanie, wskazywały kocie smakołyki, itp. Młodsze i starsze przedszkolaki nie tylko bawiły się wyśmienicie, ale również zrozumiały, że kot może być wspaniałym przyjacielem człowieka, lecz należy go odpowiednio traktować.


9 lutego w przedszkolu obchodzony był „Dzień Pizzy”. Dzieci poznały historię powstania pizzy. Podczas zajęć wykonywały „pizze” z różnego rodzaju materiału.

12 lutego dzieci obchodziły „Przedszkolne Walentynki”. Był to dzień przyjaźni i wzajemnego szacunku, każdy przedszkolak wykonał kartkę walentynkową oraz pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach muzyczno – ruchowo – tanecznych   z użyciem serduszek.

17 lutego przedszkole obchodziło Światowy Dzień Kota. Na zajęciach dzieci poznawały różne rasy kotów ich zwyczaje, dowiadywały się czym je karmić i jak się nimi opiekować. Tego dnia za pomocą różnych technik plastycznych powstały piękne koty, które zapewne przyniosą dużo szczęścia.

Realizując kolejne punkty projektu Happy Buttons, dzieci z grupy Motyle wykonywały eksperymenty z guzikami. Dokonywały pomiaru ciężkości oraz w przybliżeniu badały strukturę guzika. Kolejnym zadaniem projektowym było ułożenie puzzli on-line, których elementy składały się z logo projektu.

Przedszkole otrzymało odznakę krajowej jakości za udział w projekcie „Na tropach śniegu”, jest to wyróżnienie przyznawane przez krajowe biuro eTwinning.

W przedszkolu obchodzony był „Tydzień z bajką” podczas którego dzieci poznawały różne bajki, baśnie, odgrywały różne role, wcielały się w postacie bajkowe oraz tworzyły rekwizyty do bajki.

Przedszkolaki z grupy: Biedronki wykonały eksperyment pt. Kosmos w słoiku. Piękne mieszanie się kolorów, brokatu, cekinów wprowadziło dzieci w magiczną atmosferę. Doświadczenie było świetnym sposobem na zaspokojenie dziecięcej ciekawości.


Bal karnawałowy

W lutym w Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w Będzinie w każdej grupie przedszkolnej odbył się uroczysty bal karnawałowy. Tego dnia przedszkole opanowały księżniczki, wróżki, superbohaterowie, policjanci i pszczółki. Na wielkim balu wszystkie przedszkolaki wyglądały fantastycznie. Humory dopisywały, energii do zabawy i tańca również nie brakowało. Atmosfera była wyjątkowa. Zabawa na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Walentynki

Dla przedszkolaków był to prawdziwy dzień miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki, wspólnie bawiły się w rytm muzyki. Nie zabrakło również sercowych laurek dla najbliższych. Walentynkowy dzień był dniem pełnym miłych wrażeń, emocji i pozytywnych uczuć.


W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy najstarsza grupa – „Sówki” realizuje ciekawe projekty edukacyjne. Są to m.in. ogólnopolski projekt edukacyjny „Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko”, którego celem jest kreatywne i twórcze działanie nauczyciela z przedszkolakami. Projekt ma wyznaczone zadania na kolejne miesiące trwania. Zadanie na luty to „Lodowe konstrukcje”. Dzieci bardzo kreatywnie podeszły do tego zadania wykonując konstrukcje z własnych ciał.

Kolejnym ciekawym działaniem jest międzynarodowy projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, ale w jego ramach realizowane są moduły wspomagające wszechstronny rozwój dzieci. Obecnie przedszkolaki poznały cztery żywioły i wykonały ciekawe doświadczenia chemiczne.

Kolejny projekt to ogólnopolski projekt edukacyjny „Działaj z imPETem!” o charakterze proekologicznym. W ramach projektu przedszkole bierze udział w konkursie. Głosowanie trwa do 5 marca, a głosować można codziennie na stronie: https://dzialajzimpetem.pl/dla-przedszkoli/konkurs/galeria-prac-konkursowych/

Zachęcamy do głosowania. Każdy głos się liczy, a przedszkolaki mogą wygrać nagrody dla swojego przedszkola.


Przedszkole Miejskie nr 10

12 lutego dzieci z grup „Motylki”, „Żabki”, i „Kangurki” z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera w Będzinie uroczyście obchodziły „Walentynki”. W tym dniu wszystkim towarzyszył uśmiech i wesoła zabawa. Przedszkolaki brały udział w przygotowaniu i pieczeniu pizzy oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych: „Odszukaj swoją parę”, „Znajdź połówkę serca”, „Walentynkowe pary”, „Mowa kwiatów”. Uwieńczeniem walentynkowej zabawy był wybór „Króla i Królowej” oraz degustacja pizzy.

...Kosmos jest zagadką, więc nie gratką będzie lecieć tam, wsiadam do rakiety szybszej od komety, już przygodę mam...

Przedszkolaki z grupy „Motylki” przez cały tydzień zdobywały wiedzę na temat Wszechświata i osiągnięć ludzkości w kosmosie. Dzieci dowiedziały się, że nasza planeta to Ziemia, krąży ona po orbicie dookoła słońca. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego „Lot w Kosmos” wzbogaciły wiadomości na temat planet, zaobserwowały meteoryty, komety oraz zjawiska występowania czarnych dziur i drogi mlecznej. Dowiedziały się, że człowiek odbywający podróż w kosmosie to kosmonauta, a do lotu zaś służy mu statek kosmiczny. Po takiej dawce wrażeń przedszkolaki ochoczo zabrały się do pracy plastycznej i wspólnie wykonały własne rakiety.

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się