Stypendium miasta Będzina

Stypendium jest wyróżnieniem indywidualnym dla uczniów, których zdolności i zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mogą się poszczycić znaczącymi osiągnięciami. Stypendium powinno sprzyjać rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań, pobudzać twórcze myślenie, wspomagać zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, mobilizować do dalszej pracy nad sobą.

Decyzją ustawodawcy, art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty, przyjął nowe brzmienie ograniczające adresatów przyjętych przez samorządy lokalnych programów wspierających uzdolnione dzieci i młodzież do uczniów pobierających naukę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.

Zmiana prawa oświatowego w zakresie wspierania utalentowanej młodzieży uniemożliwia kontynuację przyznawania stypendiów zdolnym uczniom – mieszkańcom Będzina, pobierającym naukę w szkołach funkcjonujących w innych jednostkach samorządu terytorialnego.

Uniemożliwia także przyznawanie uczniom na podstawie ustawy o systemie oświaty stypendiów za osiągnięcia artystyczne i sportowe. Regulamin nowego Stypendium Miasta Będzina uwzględnia także zmianę „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Będzinie” oraz reformę systemu edukacji wprowadzającą ośmioletnie szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.

30 maja 2019 r. Miasto Będzin podjęło próbę utrzymania w mocy uchwały Nr XXXVIII/388/2013 Rady Miejskiej Będzina z dnia 24 czerwca 2013 roku w sprawie przyjęcia „Regulaminu Stypendium Miasta Będzina dla najzdolniejszych uczniów i studentów” - mieszkańców Będzina. Jednak stanowisko Wojewody Śląskiego zawarte w rozstrzygnięciu nadzorczym z 5 lipca 2019 r., pomimo odwołania wniesionego przez Miasto Będzin, jednoznacznie nakazywało zmianę zapisów dotyczących przyznawania stypendiów mieszkańcom Będzina na rzecz stypendiów dla dzieci i młodzieży pobierającej naukę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego bez względu na miejsce zamieszkania.

Samorząd Miasta Będzina, pomimo ograniczeń wynikających ze zmian w obowiązującym prawie oświatowym, pragnie nadal wspierać młodych uzdolnionych uczniów.

26 września 2019 r. Rada Miejska Będzina podjęła uchwały:

Po nowelizacji prawa oświatowego stypendia dla uzdolnionych uczniów mogą zostać przyznane jedynie dzieciom i młodzieży pobierającej naukę na terenie Będzina. Wnioskować o przyznanie ww. wyróżnienia mogą jedynie rodzice/prawni opiekunowie lub pełnoletni uczniowie.

Do ubiegania się o stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce dla studentów uprawnieni są studenci – mieszkańcy Będzina, którzy spełniają wymogi określone w regulaminie.

Ważne!

31 października 2019 r. Wojewoda Śląski rozstrzygnięciem nadzorczym nr NPII.4131.1.738.2019 stwierdził nieważność uchwały Nr XV/93/2019 Rady Miejskiej Będzina z 26 września 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych Miasta Będzina.

Miasto Będzin nie podziela stanowiska i zastrzeżeń nadzoru prawnego. Z aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że miasto było uprawnione zastosować rozwiązania wskazane w uchwale.

W interesie młodych sportowców – mieszkańców Będzina miasto dołoży wszelkich starań, aby Rada Miejska podjęła kolejną uchwałę w sprawie stypendiów sportowych.

Mając na uwadze powyższe, informujemy, że przyjmowanie wniosków o przyznanie stypendiów sportowych Miasta Będzina za rok kalendarzowy 2019 zostaje wstrzymane do czasu podjęcia przez Radę Miejską Będzina nowej uchwały w przedmiotowym zakresie.

Informacja na temat terminu składania wniosków zostanie udostępniona niezwłocznie po wejściu w życie nowej uchwały.

Pragniemy wszystkim sportowcom – mieszkańcom Będzina, którzy w roku kalendarzowym 2019 uzyskali wysokie wyniki w rywalizacji sportowej zapewnić możliwość ubiegania się o przyznanie tego wyróżnienia.

Baner Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna